zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

true of false? only direct quotations need to be credited when citing sources.A. TrueB. False
HELP PLEASE Question worth 33 point!!
How many grams of a 1000-gram radioactive sample are left after 3 half-lives? * 1 point 1000 grams 500 grams 250 grams 125 grams 2000 grams
A particle moving along the x axis so that it’s position at t is greater than or equal to 0 is given by s(t)=(t)ln(3t). Find the acceleration of the particle w
If an Israelite offered a burnt offering, but did not love God and had no intention of living for God, he would be guilty of hypocrisy.
Who leads the House of Representatives and how is this role different from that of the leader of the senate
1/7(14-7p)-2=-2(1/2p+3)+3
process that breaks down glucose to create two molecules of pyruvic acid (pyruvate)
What is the author's purpose in establishing such a detailed description of the setting near Mt. Agamenticus in Maine? A. to establish the story frame B. to
Identify the assertive conversational skill. A. uses a loud tone B. holds a confident posture C. avoids confrontation D. glares or scowls