greenteisha57 greenteisha57
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at 28 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much dose the halibut for one portion cost?

Respuesta :

gageer2005 gageer2005
  • 03-06-2021

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

yes

Answer Link

Otras preguntas

If a thief jumps from the tried floor of a house while holding a box on
The section of the Compromise of 1850 that angered the North the MOST and may have actually fueled more tensions between the North and the South was regarding
which will produce bigger acceleration: a force of 10.0 N acting on a mass of 5.0 kg, or a force of 5.0 N acting on a mass of 10.0kg?
Janie receives an allowance of $3 per week. In addition, she can earn $2 for each chore she does. This week, she wants to earn enough money to buy a CD for $13.
Define diplomacy and explain how the buildings of the Panama Canal was an example of Roosevelt’s “big stick diplomacy”
hey can someone help me plz I don't know how to this?
When comparing the two elements ga and as , the element with the higher first ionization energy is as based on periodic trends alone?
What is the kinetic energy (in joules) of a .2 kg softball thrown at a speed of 40 m/sec? (answer should be in correct units)
What advantage would there be to an organism if the signal transduction pathway had several amplification steps?
Round 0.97 0.947 1.5 1.268 rainfall totals to the nearest tenth