2642327 2642327
  • 02-06-2021
  • English
contestada

Greg spent $47.45 on five books. If each book costs the same amount, how much does one book cost?

Respuesta :

keithsmommy112807
keithsmommy112807 keithsmommy112807
  • 02-06-2021

Answer:

$9.49 per book

Explanation:

47.45/5=9.49 for one book

Answer Link

Otras preguntas

what issue created tension between fdr and southern democrats?
Explain why numbers with a 5 in the ones place are not prime numbers
What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?
The barrel of a gun is also known as what? Rifle Caliber Bore Gauge
Amphibians can breathe through their skin. True False
Do I capitalize zebra in this sentence? Meet Timmy the zebra.
if you change the slope in the equation y= 5x + 7 to y = 2x + 7 how will its graph change? A. It will increase at a faster rate than before B. It will increase
example of A function whose domain is [2, infinity]
Why are trees considered to be producers? A. they do not need food to survive in an ecosystem B. they depend on consumers to help them make their food C. they g
Do I capitalize zebra in this sentence? Meet Timmy the zebra.