sfollins6785 sfollins6785
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A group of five friends goes to a show each ticket cost 9 dollars and the Friends popcorn that cost 6 dollars which shows the total cost

Respuesta :

beetee95
beetee95 beetee95
  • 04-05-2021

Answer:

51

Step-by-step explanation:

5*9=45

45+6=51

Answer Link

Otras preguntas

What was the main reason Wegeners continental drift hypothesis was rejected ?
suppose you supply energy to a machine at a rate of 700 w and that the machine converts 560 j into heat every second. At what rate does the machine do work
Whole-child learning refers to A. making the child whole before they move on to the next classroom. B. making the whole child happy. C. keeping i
HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!! ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Solve the inequality. Graph the solution. q - _ 8 ≥ −1
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 8 ounces of chocolate chips for $3.32 Choice A Choice
The difference between the Soviet Union and Great Britain in Europe after the war is which of the following? A. Great Britain did not want to control and of t
Is "sat stopped" an alliteration
What are folders ?????
What is the central idea and a writing strategy that conveys the central idea in Life In A Shelter 1963 Thamar E Dufwa
Match each component of biodiversity to the example of how it contributes to ecosystem stability. genetic diversity ecosystem diversity species diversity