krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

One in _____middle school students has used cigarettes in the past 30 days and one in __________ high school students has used cigarettes in the past 30 days.
Which of the following is the best reason to use cash for purchases? a. Getting more from the ATM is easy to do b. Keeping track of how much you have spent is s
What is JavaScript? JavaScript is a _____ language.
It takes a smaller hose 4 times as long to fill a certain swimming pool as it does a larger hose. It take both hoses working togetger 15 minutes to fill the poo
given ch bisects dhg mgf = 2x+6 and dc =7x+1 Find x
what is h(12) equal to?
3/8 of a gallon of paint covers 1/4 of a wall how many gallons cover the wall
The smallest unit of ecological organization is a single
Answer fast 50 points
What did the philosophers believe about progress?