tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one yard of fabric costs $1.70 and Polly needs 4½ yards, how much will she spend on pink fabric? Show your work!

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standard multiplication problem, so:

4 1/2 x 1.7 = 7.65

Polly will spend $7.65 on pink fabric

hope this helps:)

Answer Link
saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

cost for 1 yard=$1.70

cost for 1/2 yard=$0.85

so cost for 4 and half yard will be

 = 4*1.70+0.85

=6.8+0.85

=$7.65

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of the number of girls to the number of boys was 3 to 7. If 2,520 students were present, how many were girls and how many were boys
What precautions should you take to avoid exposure to Bloodborne pathogens?
what is fiverr and how does it work
A sentence or equation that is based on the common relationship between two pairs of words is called a(n) _____.
Burning of paper is chemical change why? write with reaction. ​
As the political parties rose, how did the electoral college change in regards to the election of vice president
What steps did Russia take to boost the growth of heavy industry, particularly steel?
Each person in a group of twenty people at a hotel orders one meal chosen from oatmeal, eggs, or pancakes and one hot beverage chosen from coffee or tea. One pe
a notebook costs 1.50 dollars. how many cents is that​
mention any six uses of heat​