taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

SOLVE PLEASE. Would we use tan70=x/5.0?
I need help with question 12
According to the fifteenth amendment, which of these factors cannot be used to deny u.s. citizens the right to vote?
what is the singular form of unas libretas:
Luis knows that his pool holds 3,050 gallons and that his water pump will pump the water out at a rate of 9 gallons per minute. How long will it take Luis to ha
help me with spanish please Complete this conversation that you overheard at a party with the correct indirect object pronouns. Mariana: Es muy generosa. Ayer _
The sum of 3 consecutive odd numbers is 183. what is the second number in this sequence?
What is the difference in elevation between High Point (673 feet above sea level) and Low point (80 feet below sea level)?
Trying to understand this question
If a cell has 56 chromosomes and goes through meiosis, the sex cells produced will have _________? Question 2 (Multiple Choice Worth 2 points) The different fo