memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

The number of patients treated at Dr. Frank's dentist office each day was recorded for nine days: 18, 19, 19, 4, 14, 8, 22, 3, 1. Using the given data, find the
We face this new crisis—this new threat to the security of our nation—with . . . courage and realism. Never before since Jamestown and Plymouth Rock has our Ame
Help is all I need..
help :> me no understand
As of Dec. 31, 2013, a company had current assets of $600,000 and current liabilities of $300,000. Sales of the company are expected to increase by 10 percent f
A 0.2 kg hockey puck is sliding along the ice with an initial velocity of -10 m/s when a player strikes with his stick, causing it to reverse it's direction and
Please helppppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
]This problem is for my math class Solve the inequality below 6x - 5 < 55
The very elusive falcon flies too quickly to be easily captured. Which underlined adverb modifies an adverb? easily quickly too very
Which illustration predicts the effects of rotating the given triangle 75 degrees about R counterclockwise?