ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

What is 1/3 of 126 and and also what is 3/4 of 126
What is the answer to 2x+2y=36 when x-y=6
which country in Europe with 2000 islands is often shaken by earthquakes
what is 6.877 rounded to the nearest whole number
list the colonies that the signer of the declaration represented
Which of the following is equivalent to the expression below? (51 x 19) over (51 x 27) 51/19, 51/27, 1 or 19/27?
By 1914, which European nation had the most powerful navy? A. Russia B. France C. Germany D. Great Britain
which U.S state resembles a right trapezoid?
write the ratio in simplest form 50:35
What do two equivalent expressions always have in common?