ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

name a metal that doesn't conduct electricity
example of onomatopoeia in the seven ages of man
what we need to become success
what is glossities and deficiency
example of onomatopoeia in the seven ages of man
How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".
How to find the reference angle of -11pi/3 ?
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
How did Niccolo Machiavelli’s book The Prince set him apart from other writers of the Renaissance?
Your friend is asked to differentiate between evaporation and boiling.what questions could you ask to make him to know the difference between evaporation and bo