ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

Numbers that are easy to compute using mentally are called?
How do you spell 999 backwards????
Where did the first major battle of the Civil War take place ?
PLEASE HELP ME IM TRYING TO GET THIS DONE AND NOBODY IS HELPING ME Triangle ABC below is reflected over the y-axis. a What are the coordinates of the reflected
There are around 100,000 different occupations in the world. True or False
does the cast of a play make up a group
Which of the following is the correct formula for sodium oxide? NaO2 Na­O Na2O3 Na3O4 Na2O
WHAT IS 9 percent of 3600
What factors led to the Roman Empire's growth ?
with the challenges that the united states faced in this period do you feel was the most serious