samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

What is the expanded form of 249,104,330
What are some interesting facts about the Quapaw Indians
What does the suffix -ology mean? a. an action or practice b. a condition or state c. a belief or branch of learning d. a form of government
948÷10 to the third power
The best way to locate a suffix is to look for a word part that _________
Are the equations 3x - -9 and 4x - -12 equivalent? Explain. Please Help!!
As a testament to how bad smoking is, _____ of current smokers would like to quit. A. 90% B. 85% C. 70% D. 60%
What is z minus 67 In a expression
117,821 round to the nearest ten thousand
how to put risk and wages in a sentence