arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

round 45,122 to the nearest hundred
what is the synonym for sparkling
Brett has promised he would be back home by 5:30 p.m. it takes him 20 minutes to skate over to his friends house. he will stay there for 2 hours. On the way
Carbon dioxide (CO2) is an example of _____. Select all that apply, an element. a molecule a compound. an atom. a mixture.
Describe the steps to establishing an agricultural society
in MLA documentation, a writer must_______ all entries in the Works cited list.
solve for x. x−1/3=2/3
Jon is making hamburgers for a church lunch. He has 4223 lbs of ground beef. How many 13 pound hamburgers can he make using all the ground beef?
Match equal dominoes and write number sentence
z=8+6x-px solve for x