lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

A store pays $85 for a picnic table and marks the price up by 25%. What is the new price ​
Prove that the two equations shown below are equivalent.​ F = ma and F = p/t​
Given a variable that contains mixed collection types, update the provided function to display the first inital and last name of the instructor: Update the func
What were some of the major events that happened during Washington’s Administration?
Hey That last question is A LOT OF POINT'S
Which idea is BEST supported by information in ALL THREE passages? To grow food, an animal needs help from many others of its kind. To grow food, an animal must
Find the area of the surface generated by revolving x = t y = t^2 1 ≤ t ≤ 2 around the y-axis
Suppose you have $12,000 in your checking account. You withdraw $500 cash from your account and hide it under your pillow for future use. If the required reserv
Please help me with this question thx
Please do 8 9 and 10 please I am very bad at analogies.