theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

what is the lcd of 10/11,29/44
The rectangle has an area of 4(x+3) square units. A- If the dimensions of the rectangle are doubled, what is the area of the new rectangle in terms of x? Show y
Can someone answer my question plz!!!! It's in the picture and show your work!!!!!
is a centimeter one tenth or one hundredth or a meter
Explain who or what "Año Viejo" is and its significance.
Emma uses a 250 meter roll of crepe paper to make streamers. How many dekameters of creme paper does emma use?
what rule does static electricity follow
Jennie had $300. Then she spent $15 on a new shirt. What percent of the money does Jennie have left
Is 5/7 greater than 4/6
what is 15/24 in simplest form