averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Sort The following iron compound by whether the cation is iron(II) or iron(III)
3. In a 32-bit CPU, the largest integer that we can store is 2147483647. Verify this with apseudocode and explain your logic.​
You can buy life insurance for anyone. True or false
Mexican Peso Changes. In December​ 1994, the government of Mexico officially changed the value of the Mexican peso from 3.22 pesos per dollar to 5.53 pesos per
How many grams of NO are required to produce 145 g of N2 in the following reaction? 4NH3(g) + 6NO(g) → 5N2(g) + 6H2O(l) a. 155 g b. 186 g c. 125 g d. 145 g e. 1
How was the US government most likely react to a slump in the economy Answer if lower taxes isn’t available on a p e x-increase Government spending in order to
Does the graph below accurately represent the table above? Does a proportional relationship exists?
A SOAP analysis involves evaluating which of these in media messages? a. Subject, Occasion, Audience, Purpose b. Sources, Opinions, Action Plans c. Suggestion,
PLEASE ANSWER QUICKLY! THANK YOU :) ​
The ordered pair below is a solution to which equation? (40,5)