brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
what is 6a-12=8a ?????????? in solving linear equations???
Which of the following can be used to discover an authors purpose? I. details in the story II. historical context III. publishers life history a. I, II, and III
Why was World War I considered a total war? (Points : 2) Governments took control of economies, restricted some civil rights, and drafted men to fight. Governme
Who is gonna win the super bowl patriots or Seahawks
Benjamin is making bow ties . How many 1/2 yard-long bow ties can he make if he has 18 feet of fabric!
2x-3y=8 -5x+2y=13 find The x coordinate
what is 7.3519 to 1 decimal place?
give the number of valence electrons for each of the following: Ba, Al, P, Se, Br, K
Around the year 1000, Songhai’s leader converted to _____________________________, but most of the people continued to worship ________________________________.