evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

Use the triangle shown to find m∠Q and m∠S.
What is the roasting time for a 12-pound turkey?
PLA HELP I NEES TO LEAVE SOON<3 If x= 4.5 and y = 2x + 1, then y equals what number I will rate and mark as brainest
Angle RAT measures how many degrees ? 10 20 30.0
help me please???????
How much would you need to deposit in an account now in order to have $6000 in the account in 5 years? Assume the account earns 8% interest compounded daily.
Twice a year, a company called Pantone prints a color guidebook, the Pantone View Color Planner. It lists about 2,000 color shades and tones. It also forecasts
The length of Ruben's rectangular living room is 9 meters and the distance between opposite corners is 10 meters. What is the width of Ruben's living room. Use
In 1972 President Nixon signed Title IX into law One of this laws' effects was to break down barriers' for female athletes
Please help!! Can somebody give me a step by step answer for 3m = 531. I’ve been wanting to know how to do the questions but I don’t know how to solve them.