Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Formuleaza enunturi cu sinonimele cuvintelor:protectie,ciudate,linistita,ma tangui,raget
I need help please?!!!
_______ is a very old drug that's used subcutaneously to prevent DVT in high-risk patients and intravenously to treat DVT and PE. A. Xarelto B. Heparin C
Simplify the expression 5xy^2(3+ 2x) - 6xy(4xy + 3y)
Miss Jackson, a middle school counselor, is concerned about the special problems girls face at adolescence. Consider the research evidence for gender difference
Bilde Sätze: 1. heute Abend • die Sprachschule • gehen • ich • in 2. ich • um 20 Uhr • treffen • er • das Café • in 3. Tabletten • ich • brauchen • und • die Ap
______ deals primarily with governmental powers, civil rights, and civil liberties.
The maximum grade allowed between two stations in a​ rapid-transit rail system is​ 3.5%. Between station A and station​ B, which are 260260 ft​ apart, the track
Help me please? This problem is really not that easy?
Rectangle that measures 4cm across 15cm down