tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

What is the Gcf of 20,45x
Term that describes the ability of many metals to be pounded into thin sheets
The English colonies of New York and New Jersey were originally _____. HISTORY HELPP!! A. royal colonies B. Quaker colonies C. southern colonies D. proprietary
A room in the shape of a rectangular prism measures 15 feet by x feet by 12 feet. Write a expression for the volume (in cubic feet) of the room.
Calculate the rms speed of co molecules at 320 k .
Where does the comma go?
What does the decimal number 257 equal in the hexadecimal system? A. 101 B. 5D C. 4F D. C7 E. AB
Which does the word part -logue mean?an account ofa recorda speech
A sales tax is considered a regressive tax because ____. it taxes higher incomes families more than lower income families it taxes lower income familie
What will most likely happen to a flower garden over time if it is left unattended? A. The flowers will die, and no other organisms will be able to live in th