doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Solve using Matlab the problems: One using the permutation of n objects formula One using the permutation of r objects out of n objects you can make up your ow
Naturally, an atom is neutral in charge? Why?​
What is a limiting factor?
The motor end plate is the: A End of the motor neuron that looks like a bulb shape and releases acetylcholine B Depression on the sarcolemma where the synaptic
Look at image to see question
look at the image below
What is the measure of R? A. 32 B. 40° C. Cannot be determined D. 64°
Describe an English lesson that you Really Enjoyed
Describe three different measures that can be obtained from a single age distribution graph comparing males and females of a given population.
Write the parametric equation of the line: 10x - 4y = 20