bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this
If we drop different weights from same height which will fall first to ground? Both of them hit the ground at the same time right?
What is the value of y in the equation 2(3y – 6) = 0? (4 points) -2 0 2 6
The bombers of the Alfred p. Murrah federal building my in Oklahoma City were
A substantial portion of food energy goes to build up temporary _______. ATP DNA RNA none of the above
What is the measure of x? A. 36° B. 72° C. 144° D. 360°
(20 points) complete the function table and then write a rule for the function table
Describe the economic hardships that Germany suffered in the time period after World War I. What was the political effect of these problems?
In an upcoming election, the student body will elect a president, vice president, secretary and treasurer. How many different ways can these positions be fille
Which is a hormone secreted by the pancreas