amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

If you triple 4 and subtract 2 each day, how many days until you have zero?
the westside bakery uses 440 pounds of sugar to make 1,000 cakes each cake contain the same amount of sugar how many pounds of sugar are used in each cake
Intrusive igneous rock bodies are called A. tephra. B. cinder cones. C. tectonics. D. plutons.
Which statement about classical Greek drama is true? A. Plays were performed in small, indoor venues for aristocratic audiences. B. Actors wore terra cotta mask
would you most likely measure a leaf using ounces ,pounds o tons? explain
explain how to find 40×50 using mental math
Which religious group contributed to the start of the Abolitionist Movement? Mormons Quakers Catholics Shakers
What is 0.399 written as a percent
use the circle graph to determine how many hours per day Becky spends on each activity
(LC)Which weapon caused the fewest casualties in World War I? A machine gun B artillery C airplane D bayonet WRONG