KylerBetz KylerBetz
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

An item costs $0.11 per ounce. If the total cost of the item is $8.80, how many
ounces are in the item?

Respuesta :

debanks
debanks debanks
  • 03-11-2020

Answer:

88

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence is a subject complement? Bread baked with fresh herbs is extremely tasty. a. herbs b. tasty c. fresh d. extremely
facts about the greek genre theatre comedy. BE CREATIVE!!
Which statement is most accurate about alternation of generations
Meanings are in words, not in people them selves. a. True b. False
What did President Reagan’s new approach to the Cold War reveal about his foreign-policy strategy?
In most states, the governor has broad powers of clemency, meaning he can do all of the following EXCEPT? a. pardon b. imprison c. commute d. reprieve
Which statement about events in World War II is not accurate? a. German V-1 and V-2 rockets killed many people and caused considerable damage in Great Britain.
What is Add and Simply 7/4 + 5/6 =
what times what equals 88
Explain the lack of consistent leadership in African countries following colonial powers leaving. What happened? Select all correct responses. Native leaders in