dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Noelle uses blackmail to force jeff to sign a contract for the sale ofhis home. this contract is
If 50 students needs 84ml of acid how many 1 l bottles of acid needs to be ordered?
Determine the oxidation states of the compound SeO2
SOMEONE PLEASE HELP ME!!! What are the x-intercepts of the graph of the function y=6tan(x/2)-3?
The supreme court decision in buckley vs valeo was significant because it
Which is not true about spermatogenesis? the process takes place in the walls of the seminiferous tubules. mature spermatozoa are haploid (n=23). the process in
what is the 13th term of the geometric sequence where a4 = 8 and r = 2?
Considering the essay's formality, audience, and purpose, which phrase would BEST describe the purpose of this essay? A) to persuade a potential runner to jo
explain the contrast scout draws between the court where tom was tried and the secret courts of mens heart
which expression is equivalent to 2(3g-4) - 8(g+3)