bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Una_______ Les esa mujer que tiene un hijo sin estar casada. pobreza madre soltera drogadicción violencia
The repetition of vowel sounds is known as: ​
With working steps:)​
Factorize step by step 15ac +20ab-15ad
Philip used a triangular prism as part of his science project. The diagram shows some dimensions of the prism. 10 cm 15 cm 6 cm What is the total surface area o
Jim Crow laws were legalized system of
A sonar pulse sent out by a boat arrives back after 4 seconds. If the speed of sound in water is 1600m/s, how deep is the water? *
You have a collection of 30 coins, all of which are dimes and quarters. The total of your collection is $5.10 how many of each kind of coin do you have
Will give brainliestCompare the functions of the cell wall and the cell membrane in plant and animal cells. (at least 3 sentences)And please no links :)
23. Maria, a new employee, noticed that her supervisor, Jasmine, approved an expense report submitted by a co-worker that resulted in the company for which they