adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

If a car can go from 0 to 60 mi/hr in 8.0 seconds, what would be its final speed after 5.0 seconds if its starting speed were 50 mi/hr?
I need help on my English homework I have no
Who were the Britons fighting against in the middle ages?
Janette bought a portable CD player on sale. The regular price was $100. She was charged $89. a) What percent of the regular price did Janette pay? b) What perc
Which of the following is a requirement for membership in either the Democratic or Republican Party? A. pass a test on the party philosophy B. pay a cert
The square of a certain negative number is equal to 5 more than one half of the number what is the number
If the circumference of a baseball is 24 cm what is the volume of the object
A rectangle whose perimeter is 80 m has an area of 384 m^2. Find the dimensions of the rectangle.
what types of units are used to describe area?
11. Consider the elements neon, bromine, and phosphorus. Which has five electrons in its 4p sublevel?