peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

Describe the differences and similarities between the most common operating systems used for Mac, PC, and Linux in the space provided below
different between Anzeotropic mixture and Anzeotropic temperature​
solve (x + y +2)(y + 1)
PLS HELPP WHAT IS THE ANSWER???
Noun-adjective agreement says that this sentence is incorrect. why? “yo tengos ojas verdes”
View Juan's schedule. Horario Escolar -- Estudiante: Manuel Ortega hora clase profesor sala de clase 7:50 Inglés Sr. Rivera 2 8:55 Educación Física Sr. Banderas
Line s has an equation of y=1/3-X-5. Line t is perpendicular to line s and passes through (-2, 9). What is the equation of line t? Write the equation in slope-i
For which two reasons are some fish unable to avoid swimming into an oil spill? A They mistakenly think oil spills create idea conditions for hiding from predat
The civil rights movement of the 1950s and 1960s successfully eliminated.
graph the solution set for the inequality a/2 + 5 > 4 thanks!