apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

The edge of one cube is 4 m shorter than the edge of a second cube. The volumes of the two cubes differ by 1216 m^3. Find the edge of the smaller cube.
how do you simplify fractoins
Well explained answer plz: Can girls with dark black skin bleach there girlstashes? ???
A pea plant is heterozygous for height (Tt). Which allele will be carried by a pollen grain produced by the plant?  A.T only  B.t only  C.T and t  D.T or t
A 36-tooth gear turns three times. It is connected to a 12-tooth gear. How many times does the 12-tooth gear turn?
Name two things found in a plant cell that are not found in an animal cell.
what two large alliances took shape before the beginning of world war 1
what did anna sofia nysten do after the titanic sinking
how do i change a trapezoid into a rectangle
A candy distributor needs to mix a 10% fat-content chocolate with a 40% fat-content chocolate to create 100 kilograms of a 16% fat-content chocolate. How many k