Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

At 10 A.M., the temperature was 71F°. At 3 P.M., the temperature was 86F°. Find the value of the slope and explain what it means.
What is the factors of 250,45,30?
What's n = 3 x 45 for 5th grade math please cause I'm not sure how this math goes
which of these can be considered data
70.59 rounded to the nearest whole
The inclusion of Arabic words in Turkish and Farsi, and the use of the Arabic alphabet to write the Turkish and the Persian languages many centuries ago, are ex
When given an algebraic expression involving subtraction, why is it best to rewrite the expression using addition before identifying the terms?
Drusilla replaces the light bulb in the hall every 9 months and the air filter every 6 mont. she just replaced bot this month. After how many months will she re
1. 8X7= 2. 9X6= 3. 6X4=
What was one major effect of industrialization on American society?