Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

Solve for u. 4+3u = -2 Simplify your answer as much as possible.
How did western democracies react to Nazi Germany taking over neighboring countries?
Evan said the numbers 0.37,0.36,0.25,and 0.4 were in order from greatest to least. Is he correct?explain
HELP ME PLZZ I NEED HELP
Smoking can cause lung cancer, in your throat, or heart disease.
1) Which statement best describes the author's point of view toward Benjamin Franklin? A) The narrator condemns Franklin for being deceitful to others. B) The
Coach Wilkins drops a football from the top of the home bleachers at Tiger Stadium. If the stadium is 40.6 meters tall, how long did it take the ball to fall?
If 5 items cost $10.25 and all items are the same price, then one item cost
What is the most important thing this map shows you about the migration routes of early people to North America
What products or items that you use or own are made in other countries? Are similar products made in our country? Do you think the origin of these items matters