steventapsoba59 steventapsoba59
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of toilet paper. If she spent $20.02 in all for her purchase, how much does one roll of toilet paper cost?

Respuesta :

Pizzaunicorn48
Pizzaunicorn48 Pizzaunicorn48
  • 01-09-2020

Answer:

Each roll is $1.43.

Step-by-step explanation:

20.02 ÷ 14 = 1.43.

1.43 × 14 = 20.02.

Answer Link

Otras preguntas

In "There Will Come Soft Rains," why does the author turn the house into a mechanical creature? A. to stress how well run the future will be B. to keep reade
The local farm is advertising a special on fresh picked peaches. The farm charges $4.25 to pick your own peck of peaches and $3.50 for each additional peck you
What are the domain and range of the function? f(x) = -4 (sqrt)x
What is the inverse of the function f(x)=2x+1
which is it a characteristic of the animal kingdom? a. they include both vertebrates and invertebrates b. their skin is covered with hair or fur c. they are het
What is the purpose of government health care programs
help me finish my reading log
the president has the power to grant pardons . true or false
In a closed system, the total energy prior to an energy transformation is _______ the total energy after. A. equal to B. unrelated to C. greater than
The enemy attacked the headquarters. What is the action verb in the sentence?