anetmendoza anetmendoza
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

Six grape fruit cost $5.34. How much does one grape fruit cost????

Respuesta :

alexsandrabro alexsandrabro
  • 03-11-2014
You divide 5.53 by 6
And you'll get
.89cents
Answer Link
iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 03-11-2014
In order to figure this out, we can set up a proportion and simplify using cross multiplication.

[tex] \frac{units_1}{cost _{1} } =\frac{units_2}{cost _{2} } \\ \\ \frac{6}{5.34} = \frac{1}{x} \\ \\ 6*x=5.34*1 \\ \\ 6x=5.34 \\ \\ x=0.89[/tex]

One grapefruit costs 89 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Y = [ ? ] PLEASE HELP
what is the meaning of ssl​
Why did the transatlantic slave trade devastate entire cultures? MULTIPLE CHOICE
2. __________is the pressure exerted by the layer of air around the Earth ​
What is the specific heat of a substance that absorbs 2500 joules of heat when a sample of 1.200 kg of the substance increases in temperature from 10.0°C to 70.
How many protons are in an element with an atomic number of 8 anda mass number of 18? 3 8 10 18
data related to geophysical characteristics are called​
helpp meee!! and i will mark u if you're correct
Romb ma obwód równy 32 cm. Jakie jest pole tego rombu, jeżeli jego wysokość ma 3 cm?
18. Use the correct order of operations to evaluate the following expression for a=2. a + (6 x 8) - (1 x a) a. -60 b. 46 C. 48 d. 62