Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

find the difference: 7 7/8 - 3 1/4
If x^5y^4z^2 <0 , which of the following must be true? I xy <0 II yz <0 III xz <0
A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are i
Yolanda owns 4 rabbits. She expects the number of rabbits to double every year.a) after how many years will she have 64 rabbits?b) write and equation to model t
Determine the half-life of potassium if in 3460 years a 200 g sample decayed into 25 g
true or false? Three common voltage sources are batteries, solar cells, and generators.
what did henry hudson claim land for
find the difference: 7 7/8 - 3 1/4
Explain how engineers and scientists may work together to produce a protein in the lab.
Explain how engineers and scientists may work together to produce a protein in the lab.