TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the product when magnesium reacts with sulfuric acid? mg(s) + h2so4(aq) → studysoup?
Why is dna coiled into chromosomes in eukaryotes?
EASY QUESTION, INSANE POINTS. 40 POINTS! When constructing the centroid of a triangle, the intersection of all three of which type of line is needed?
Rewrite 32 x y in a different way, using the commutative property of multiplication. Note that represents a real number.
What are the implications of greater urbanization in Eastern Asia?
BRAINLIEST FOR THE RIGHT ANSWER!!!! Carmen asserts that a strong conclusion to an essay should look ahead and present a call for action. Carl agrees, except he
Can someone help me please.
Which mountain range separated the mongol empire from india?
Which word is an antonym of the underlined word in the paragraph? Life was still difficult for people even after President Lincoln signed the bill to emancipate
What percent of 135 is 81?