kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Which statement about the power of labor unions is true? a. U.S. courts regularly sided with unions in their disputes with factory owners. b. A union could shut
The Fair Labor Standards Act (FLSA) outlines all of the following except: A.federal minimum wage B.overtime policies C.regulations regarding youth employment D.
The "philosophy of reform" that shaped this era rose from what two distinct sources?
How is Renaissance movement characterized, in thought, writing, and art, as the evolutionary bridge between the Middle Ages and the Renaissance period (1300-160
Which best describes Islam? a. It was founded in Rome b. It does not involve prayer c. It uses the Torah d. It was monotheistic
Which information is not necessary to solve this problem? Juanita reads 20 pages per night in her library book. She reads 4 nights a week and her book has 200
how many 1/5-cup servings are in 3/4 of a cup of ice cream?
5. Identify the slope and y-intercept of the line with the given equation. a. y = 5x +2 b. 2x + y = -6
The "philosophy of reform" that shaped this era rose from what two distinct sources?
Please help and show work