ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

Determine the critical? value(s) for a? left-tailed test of a population mean at the alphaequals0.01 level of significance based on a sample size of nequals15.
How does the author organize the story of the jade peony
United States President Woodrow Wilson believed that implementation of his "Fourteen Points" would
what is the percent of O in CO2
Please help! I’m super confused because I got a negative number and I think I’m wrong?
An important tool in understanding the actual numerical dates of past geologic events is ________.
What is the syntax for a sum formula adding the values of cell f6 to f9?
How is isometric transformation different from similarity transformation
A lender will verify and carefully consider your income before approving you for a loan because _____.
What is 25 x 10^6 I need to know fast