angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

1.Selena is studying about a square with side x, and a rectangle whose length is 6 inches longer than that of the square but six inches shorter on the width. Sh
A bag of fruit weighs two point five kilograms. Write the weight in grams.
What is a clapperboard and why was it important?
i need help with this question please help
Are Nepalese embassies doing their work successfully in foreign countries? if not suggests some point for improvement.​
Answer this for me pleaseeee….
Which describes a likely advantage of the roots that gymnosperms have? They are shallow, preventing the plants from growing too tall above ground. They are shal
Help, this is for a test !!!!!!! Find the value of n. n*1=5
Which statement best describes how propaganda reinforces one of the themes of Animal Farm in this passage? It demonstrates that loyalty is rewarded in totalitar
Evaluate the expression when b=2 b·5