amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Salinity: a. is expressed in parts per 1,000 b. refers to the amount of dissolved particles in sea water c. is denoted by the symbol ‰ d. all of the above
use the complex conjugate to find the absolute value of 8+12i
The cellular process in which materials are moved across a membrane from an area of low concentration to an are of high concentration is called
Tricia's garden is 9.87 meters long and 1.09 meters wide. What is the area of her garden
Which of the following did not allow researchers to further explore below the ocean’s surface? a. ROV’s b. Alvin c. Palomares d. Bathysphere Please select the b
Rosa bought a clock marked $18.00. After sales tax, the total came to $19.08. What percent sales tax did she pay?
Solve for x: -a + 3b > 5
Which equation represents this situation? Naila worked 3.5 hours more than Lisa. Together, they worked a total of 18 hours. Lisa worked h hours. (Points : 4) a
what is an enlightened despot
What is the square root of 9567.26?