raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Why are we called carbon based life forms?
First president of brazil
First president of brazil
Balls 1 and 2 are each thrown horizontally from the same height above level ground, but balls 2 has a great initial velocity after leaving the thrower's hand.
Lysosomes can be compared to the recycling and garbage centers of a city. How can this comparison be justified? A; They break down their own membranes and diges
How are the circulatory systems in animals and plants alike? A. All plants and animals have a heart. B. Their circulatory systems move blood throughout the orga
How did Shang priests communicate with the gods? A. They burned incense and watched the smoke for signs from the gods. B. They offered animal sacrifices and the
Can someone SMART redo these questions I mean I made a seven and I did all I could I need to know what went wrong
Which is the best example of a secondary source document useful in the study of history? a. a letter from a relative of a participant in a battle or campaign b.
What problems existed in pre revolutionary France?