gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Puerto Vallarta is a city on the coast of Mexico. True False
Which result is a positive aspect of globalization
find dy/dx for y=log (tan2x)
Colton can rake 79/10 bags of leaves each hour. How many bags of leaves will colton rake and fill in 6 hours. I need to know the steps to answering this.
At Southside Middle School, 30% of the students play an instrument. There are 310 students. How many students play an instrument? 93 students 130 students 21
That average person ate 208 pounds of vegetables last year and 125 5/8 pounds of fruit. How many pounds of vegetables and fruit did the average person eat per m
For which of the following were "Four-Minute Men" responsible?
There are 6 glasses of natural fruit juices, 7 glasses of soft drinks, and 4 glasses of milk shakes served at a get-together. Savio chooses 2 glasses in success
can someone help me with these plzzz
Please help me with a 5 paragraph essay on Citizenship and the constitution!!!