johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Glucose and water are produced by photosynthesis? Correct or incorrect
anyone swifties here?​
Explain why the roots of a quadratic equation are complex if the value of the discriminant is less than 0.
For which set of values of X is the algebraic expression x^2 - 16 over x^2 -4x - 12 undefined.
Which sentence is the most concise? A. My mother supports the arts, including literature. B. The person from Canada has moved to Russia. C. Dana was excited to
Assessment started: undefined. Item 1 What is the solution to the equation 7x−4=3x−8 , given the replacement set {−3, −1, 1} ? a. −3 b. −1 c. 1 d. I don't know.
what process is talking place when moving water is carrying away small ppieces of rock
What is the theme of the story, The Intresting Narrative of the Life of Olaudah Equiano? Is it implied or stated?
Which has the greatest factor 6 and 9 or 30 and 42 or 18 and 54
This mineral salt helps to trap light in photosynthesis 1)nitrate 2)phosphate 3)potassium 4) magnesium