kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

what is radioactivity​
A customor calculated the cost of a new jacket c including a 7% sales tax.what are the ways to calculate the price including tax
How successful was the provisional government set up by the Duma?
Why did the first continental congress alert the colonial militia’s to prepare for war
What is the average rate of change for ƒ(x) = 2x + 2 over the interval −1 ≤ x ≤ 1? A) 0.50 B) 0.75 C) 1.25 D) 2.50
782+682+1,359by first rounding each number to the nearest hundred
which point is on the graph of f(x) = 2*5^x
Which best describes the author’s primary purpose in the prologue of free the children
HELP ASAP FOR BRAINLIEST: The mean score for a standardized test is 1700 points. The results are normally distributed with a standard deviation of 75 points. If
A movie poster is 2 feet wide and 4 feet tall. A frame shop charges $0.10 per foot for a black metal frame. How much would it cost to buy a black metal frame fo