lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Which best states a difference between voting in the US and in other countries? In some countries, citizens do not care enough to vote. In some countries, citiz
which stimulant is also referred to as Crystal or crank and leaves the user feeling confused , shaky, and paranoid when it wears off
A membrane that allows only some materials to move in and out of the cell is _____. permeable semipermeable rigid bilayered
Do you think making a table is the best way to find the total area of the rooms given in the example?
The heaviest naturally occurring element is a. uranium c. xenon b. iron d. silver
What is the square root of 24
Who is the most powerful member of the House of Representatives? A. The President of the House B. The House Whip C. The Speaker of the House D. The Majority Par
at which SQR3 step should a student highlighting important terms
The underground testing of nuclear weapons was prohibited under the terms of the 1963 Nuclear Test Ban Treaty. a. True b. False
There are 12 eggs in a carton kim used 1/3 of a carton if eggs to make muffins how many eggs did she use.