avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between parole and probation.
A mixture that cannot be separated by a semipermeable membrane
which histogram represents this data set of the heights (in centimeters) of students in a class? 120, 130, 124, 124, 135, 128, 120, 119, 118, 122, 132, 126, 129
Eli's bedroom door is 9 feet tall and 3 feet wide. A new door is 2. 00 per square foot. How much would a new bedroom door cost in total
What is the BEST way to describe the Domestic Slave Trade?
Please help me with this Algebra I question.
According to the rational root theorem, which function has the same set of potential rational roots as the function g(x) = 3x5 – 2x4 9x3 – x2 12? f(x) = 3x5 – 2
The center of gravity method considers a greater number of location factors than the break-even analysis. True False
Can someone help me with this?​
The global human population is closest to which of the following?