janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

whats the definition of saprophyte?
what does guardian mean
Which characteristics distinguish a law from a theory?
Which of the following is an example of an analog medium? A. Computer B cellphones C. Software D. Cuneiform
Find the greatest product using rational rational numbers with a sum of 20
where is 33 degrees north, 4 degrees west
compare and order the numbers. 368,753 459,156, 796,154, 368,743, 530,076
Compare and contrast atom and compound
a person becomes the head of government in a parliamentary system if he or she is
Sue is 17 years old and believes she is overweight. Which would be the best strategy for maintaining her health.