janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

What is the approximate circumference of Circle A? Use π ⁢   ≈ 3.14. Record your answer to the nearest hundredth.
What is the solution to this system of linear equations? x − 3y = −2 x + 3y = 16 (7, 3) (3, 7) (−2, −3) (−3, −2)
Solve for x 5 – 57− 2 = 63 please help
Which passage from Kennedy’s inaugural address is an example of anaphora?
Dominic and Stacy each have a stamp collection. Dominic has six fewer stamps than three times the number of stamps Stacy has. Dominic and Stacy decide to give a
Paulo has a job printing some certificates on A5, 148 x 210 mm size paper. He then has to post the certificates to the client. Paulo does not want to fold the
The following data values represent a population. what is the variance of the values
what force is required to accelerate a body with the mass of 15 kilograms at a rate of 8m/s2?
How did the mining industry affect future industries in the Indian Territory?
help me with this question