cutielove9375
cutielove9375
02-07-2016
Mathematics
contestada
Paz help me
If you do help I luv I!!!
Respuesta :
dasetka
dasetka
02-07-2016
You can get the answer by dividing the number of students by the number of eggs in a carton, so 314 divided by 12.
314 divided by 12 is 26 and 1.66...
Since every student needs an egg, you need to round up to 27.
If each student gets one egg, the school will need
27 carton
s of eggs.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 75+ )
Otras preguntas
Conquista de aquea de creta
i don't know, please help.
What is made by inserting a useful segment of dna from one organism into a bacterium?
Katie is selling lemonde for $1.50 per cup. She decides to put them on sale for .90.What percent discount did she give on her lemonade?
A grocery store sells a 7 oz bag of raisins for $1.10 and a 9 oz bag of raisins for $1.46. which size bag has the lower price per ounce?
Alflati valoarea lui a din egalitatile (8×a-7×a)×6=6. (125×a-124×a)×1=6
The strength of a cable is proportional to the square of its diameter. If a 2-cm cable will support 800kg, how much will a 3-cm cable support?
Which one of the following statements is true? A. If f ′′(x) > 0 on the interval (a, b) then f(x) is concave down on the interval (a, b). B. If f ′(x) >
What is the oppersite of obvious
Add. (6v^2+6v+2)+(5v+7)