xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

The product of -3/8 and 2 2/3
Which of the following best explains why the population in some regions north of the Huang River stayed constant over this time period? Only a few new groups mi
How do you solve #5?
what expression is equivalent to the product of 6(y + x)
This figure consists of a rectangle and semicircle. What is the perimeter of this figure? Use 3.14 for pi. A.24.00 ft B.30.28 ft C.34.28 ft D.36.56
Which description is correct for the polynomial 5x³ +8? quadratic trinomial quadratic binomial cubic monomial cubic binomial
In your opinion was the Holocaust & Hitler or Slavery worse? With factual reasoning. Help!
Match the parts of the following function with their correct definitions. A(n) = a + (n - 1)d 1) A(n) A) common diffe
my homework starts with this...what do I do?
describe the water vascular system