stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

What is the key difference between a liquid and a gas? a. intermolecular attractions c. average kinetic energy b. the ability to flow d. the motion of their
Write 0.615 as a percent
Which of the following is NOT an anxiety disorder? A. social anxiety disorder B. post-traumatic stress disorder C. obsessive-compulsive disorder D. partial s
larger more sophisticated organisms are classified under which domain
How did studies on the subconscious influence the literary movement of modernism
What is the value of work done on an object when a 70-newton force moves it 9.0 meters in the same direction as the force?
What are fossil fuels made from? radioactive material harmful poisons organic material non-organic material
Which of the following is an important rule regarding colon usage? a. a colon points to an idea in an earlier sentence. b. a colon only introduces a list. c.
Van der waals forces are stronger than chemical bonds. true or false
verify the identity cot(x-pi/2)=-tanx